Fogpótlás
Korona és híd
Korona készítésére van szükség akkor, ha a fog koronai része olyan mértékben destruált szuvasodás vagy sérülés miatt, hogy az töméssel már nem helyreállítható. A korona elkészítéséhez az orvos olyan formájúra preparálja a fogat, hogy arra a fogtechnikában elkészülő pótlás felragasztható legyen.
Ha egy vagy több fog hiánya rögzített pótlással is pótolható, akkor az ún. híd készítése jöhet szóba. Ilyen esetben az orvos a foghiány melletti fogakat preparálja megfelelő formájúra.
Klinikánkon többféle típusú korona/híd is elérhető. A fémkerámia korona fémvázból és az azt leplező kerámiából áll. Ezen típusú korona előnye az ára, hátránya viszont az, hogy nem nyújt megfelelő esztétikai hatást.
A cirkónium porcelán korona cirkónium-oxid vázból készül, melyet szintén kerámiával lepleznek. A cirkon korona esztétikai szempontból viszont nagyon előnyös, mivel teljesen fogszínű, így képes természetes hatást keltve harmonizálni a többi foggal.
Kivehető fogpótlás
Teljes kivehető műanyag protézis
Teljes fogatlanság esetén az életminőség javításának érdekében készíthető protézis típus, ugyanis feladatai közé tartozik a rágóképesség helyreállítása, a foghiány következtében megváltozott arcvonások korrekciója, a beszéd helyreállítása, az állkapocsízület károsodásának megelőzése és az önbizalom visszanyerése is.
Kapoccsal elhorgonyzott részleges kivehető fogpótlás
Abban az esetben alkalmazható protézis típus, amikor a páciensnek vannak a pótlás elhorgonyzására alkalmas fogai, de a meglévő fogak száma nem elegendő a rögzített pótlás készítésére. Ilyenkor a pótlás fém kapcsok segítségével rögzül a fogakon, műanyag része pedig felfekszik a nyálkahártya-csont alapzatra.
Kombinált fogpótlás
Szintén abban az esetben alkalmazható fogpótlás, amikor a hiányzó fogak száma miatt már nincs lehetőség rögzített pótlás készítésére. A kombinált fogpótlás három részből tevődik össze; a maradék fogakon rögzülő, fémkerámia hidakból és koronákból álló fix részből, a nyálkahártya-csontalapzaton fekvő kivehető részből, és az ezeket összekötő elhorganyzó eszközből, melyet a kapcsos pótlással ellentétben a fogtechnikus képes elrejteni, ami amellett hogy ezáltal nem csak kiváló esztétikai hatást nyújt, stabil rögzítést is biztosít.
Azokban az esetekben, ahol 3 vagy annál több fog van a kezelendő állcsontban és ezek elhelyezkedése ideális a híd készítésére, ott ún. csúsztató készíthető.
Ha azonban a fogak elhelyezkedése nem megfelelő, vagy a fogak száma kevés, ott az ún. teleszkópos fogpótlás alkalmazható.
Ezen elhorgonyzási technikák esetén a pótlásba bevont fogakat mindig le kell csiszolni!